2021-11-05

Dlaczego retinol jest ważnym składnikiem kosmetyków?

Retinol jest dość kontrowersyjnym składnikiem kosmetyków. Wiele osób obawia się, jak zastosowanie preparatów zawierających ten składnik wpłynie na kondycję - jak się jednak okazuje, obawy dotyczące stosowania retinolu są mocno przesadzone. Zwłaszcza, jeśli rozmawiamy o nowych generacjach kosmetyków zawierających tę substancję. Chcesz wiedzieć więcej o kosmetykach z retinolem? W telegraficznym skrócie przedstawiamy najważniejsze informacje.


Retinol - jak działa?

Retinol, jest szeroko stosowany w kosmetologii - głównie przy produkcji kosmetyków mających zapobiec starzeniu się skóry. Posiada on bowiem właściwości pobudzające produkcję kolagenu oraz elastyny, co dodaje skórze miękkości, odmładza ją i ujędrnia. Posiada on również właściwości złuszczające, dzięki czemu stosowany jest również przy usuwaniu przebarwień hiper pigmentacyjnych. Kosmetyki zawierające omawiany składnik pomogą również w regeneracji naskórka po jego pozasłonecznym uszkodzeniu. Warto dodać, że stanowi on podstawową formę witaminy A, kluczowej dla funkcjonowania ludzkiego organizmu.

Co należy wiedzieć o kosmetykach z retinolem?

Po kosmetyki takie powinny sięgnąć przede wszystkim osoby zmartwione szybkim procesem starzenia się skóry, przy czym warto wyjaśnić kilka niejasności.

Przede wszystkim, retinol, wbrew obiegowym opiniom, jak najbardziej może być stosowany przez osoby o cerze wrażliwej lub tłustej, a nawet trądzikowej. Kluczowe jest tutaj po prostu odpowiedzialne dawkowanie preparatu. Zawsze należy robić to zgodnie z zaleceniami lekarza, lub dołączoną do kosmetyku instrukcją. Nakładanie podwójnej porcji kosmetyku na skórę nie ma sensu, w żaden sposób nie sprawi to, że zacznie on lepiej działać.

W przypadku osób o delikatnej cerze, na początku stosowania kosmetyków zawierających retinol rzeczywiście może dojść do zaczerwienienia czy złuszczenia. Nie jest to jednak wywołane jakąkolwiek alergią, a właściwościami retinolu. Objawy powinny ustąpić po zaledwie kilku dniach.

Warto również pamiętać, że kosmetyki zawierające retinol mogą być stosowane zarówno w dzień, jak i na noc. Niegdyś uważano, że substancja ta ma właściwości fototoksyczne i fotouczulające. W toku dalszych badań ujawniono jednak, że podejrzenia te okazały się niesłuszne.

Wreszcie, preparaty zawierające retinol bardzo dobrze sprawdzają się w leczeniu trądziku - i to nawet w przypadkach stosunkowo trudnego do wyleczenia trądziku różowatego. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o kosmetykach z retinolem, upewnić się, czy na pewno możesz je zastosować - skorzystaj z porady dermatologa. Upewni Cię on, że kosmetyki takie są w pełni bezpieczne tak dla kobiet, jak i mężczyzn.

Jakie korzyści ma kuracja retinolem?

Kuracja retinolem zalecana jest nie tylko osobom zmagającym się z problemem starzenia się skóry, ale również cierpiącym na różnorakie dolegliwości zdrowotne - między innymi trądzik.

Kosmetyki zawierające retinol pozytywnie wpłyną na proces tworzenia się nowych komórek skóry. Poprawiają jakość cery, w tym cery trądzikowej, a nawet łuszczącej się. Poprawiają również proces odżywiania się skóry, co skutkuje zmniejszeniem liczby czynników negatywnie wpływających na kolagen, a także zwiększeniem jej jędrności oraz miękkości. Retinol zawarty w takich kosmetykach pomogą również pozbyć się mało estetycznych przebarwień skóry.

Należy jednak wziąć pod uwagę to, że kuracja nie da efekty natychmiast. Aby kosmetyki z retinolem okazały się w pełni skuteczne - leczenie należy prowadzić przez co najmniej kilka tygodni. Warto podkreślić, że terapii tej nie należy przerywać ani zaniedbywać, ponieważ w takim przypadku pozytywne efekty uzyskane przy pomocy takiego rodzaju kosmetyków znikną naprawdę bardzo szybko.

Zaintrygowały cię kosmetyki zawierające tę substancję? Nie wiesz, który wybrać? Obserwuj regularnie naszą stronę i dowiedz się więcej o kosmetykach z retinolem - świeże informacje i ciekawostki prezentujemy regularnie.

Zobacz także